Sıkça Sorulan Sorular
Sıkça Sorulan Sorular
Neden Arte İnsan Kaynaklarını tercih etmeliyiz?

Arte İnsan Kaynakları olarak biz, işverenlere yasal bir şekilde mümkün olan en doğru ve verimli işçiyi bulmak için yardımcı olmaktayız.

 

Bakıcı portföyünüzü oluştururken izlediğiniz süreçler nelerdir?

Tüm bakıcılarımız kayıtlı ve tam olarak iki aşamalı mülakattan geçirilmiş, referansları incelenmiştir. İşçi ile mülakat ve sözleşme sonrası sigorta işlemlerinde yol göstericiyiz ve yardımcıyız.

 

Bakıcılar ve diğer yatılı işçiler hangi uyruktandır?

Yatılı bakıcılar daha çok Orta Asya vatandaşı olup, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Gürcistan ve bunların yanı sıra Rusya’dan gelmektedirler. Maaş beklentileri ve ülkelerindeki işsizlikten dolayı Türkiye’de hizmet vermek istemektedirler.

 

Çalışma izni prosedürleri nelerdir?

Devletimizin resmi www.goc.gov.tr adresinde detaylı olarak tüm işlemler anlatılmış ve bireysel olarak kolayca yapılabilecek niteliktedir. Arte Danışmanlık olarak biz bu konularda ilgilililere sadece yol göstermekteyiz.

İşe almadan önce kaç adayla görüşme yapılabilir?

Şirketimizde, siz müşterilerimiz ve bakıcılarımızın yapacağı görüşmeler belli bir kıstasla sınırlanmayıp, birlikte yaptığımız programlar doğrultusunda dilediğiniz kadar görüşme yapabilirsiniz.

Yabancı işçinin izinsiz olarak çalışması halinde yabancı işçi ve işverenin ödeyeceği para cezası miktarı nedir?

Çalışma izni olmayan yabancıyı çalıştıran işverenin her bir yabancı işçi için 8.848 TL para cezası uygulanmaktadır. Yabancıya ise 3.536 TL para cezası uygulanmaktadır.

 

Çalıştıracağınız yabancı işçinin sizden beklentileri nelerdir?

Talepler doğrultusunda hazırlanan iş sözleşmesi, Çalışma izninin alınması, SGK kaydının ve prim ödemelerinin düzenli yapılması, İşçinin düzenli olarak aylık maaş ödemelerinin yapılması, Bunlara ek olarak işçinin sizin evinizde kalacağı durumlarda bir oda ve kişisel bakımı için uygun koşullar sağlamalısınız.

 

Bakıcı olmak istiyorum. İzleyeceğim süreçler nelerdir?

Öncelikle bizlerle iletişime geçerek, uzmanlarımızla tamamlamanız gereken iki aşamalı mülakat sürecimize dahil olmanız gerekmektedir. İlgili yetkinlik ve kriterlere sahip olmanız durumunda uygun pozisyonlarda değerlendirilmek üzere, insan kaynakları portföyümüze sizi ekleyerek; size uygun işlerde işe alım ve yerleştirme süreçlerine devam etmekteyiz.

 

Bakıcı bulma şirketleri güvenilir mi?

Sektörde ve internet üzerinde pek çok bakıcı bulma şirketi ve insan kaynakları danışmanlığı alanında faaliyet gösteren işletmeler bulunmaktadır. Objektif değerlendirmelerde öncelikle bakılması gereken, bu firmaların Özel İstihdam Bürosu iznine sahip olup olmadığıdır. Bu kritere sahip işletmelerin referanslarını da değerlendirerek, birebir görüşmeler sağlayarak ilerleyebileceğiniz süreçler ile bakıcı temin eden şirketlerin güvenilir olup olmadığının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

 

Sürekli ev işi arıyorum. Ne yapmalıyım?

Bizlerle iletişime geçmenizi izleyen süreçlere müteakip, gelen taleplere göre ilgili görüşmeler yapılacak olup, varsa sizlere uygun işlere yönlendiriliyor olacaksınız.

 

Özel ders vermek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Özel ders vermek isteyen adayların, öncelikle ilgili taleplerde değerlendirilmek üzere, nitelik ve yetkinliklerinin uzmanlarımız ile gerçekleştirecekleri görüşmelerde değerlendirilmesi ve aday havuzumuza dahil edilmeleri gerekmektedir. Takip eden süreçlerde özel ders vermek isteyen adaylarımıza, taleplere uygunlukları durumunda yetkinlik ve becerilerini hizmet verilecek kişilere aktarabilme fırsatı doğacaktır.

 

Çalışma izni olmayan yabancı personel çalıştırmanın sakıncaları nelerdir?

Bu tür istihdamlar kayıt dışı istihdam olarak nitelendirildiğinden dolayı sonucunda hem işverene hem de işçiye maddi ceza yükümlülükleri doğurmaktadır. Bunların dışında maddi ya da manevi zarara uğranması durumunda ne işverenin ne de işçinin haklarını aramak için hukuki yollara başvurması için yeterli somut gerekçelere sahip olunmaması sonuçları ortaya çıkmaktadır.

 

Bakıcı istihdam edilirken ücretler hangi kriterlere göre değişiklik göstermektedir?

Bakıcınızın istihdam edileceği zamana, iş deneyimi süresine ve profesyonelliğine, iş tanımının yoğunluğuna göre ücretlendirmeler değişebilmektedir.


Daha detaylı bilgi için bizi arayın 02422292929

FOTO GALERİ